AGH BAŞVURU YÖNTEMİ

AGH başvurunuz bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Aşağıda açıklanan adımları özenle uygularsanız hem siz hem de GENÇTUR zaman kazanmış olacak, başvurunuz daha uygun koşullarda ve daha çabuk Ev Sahibi Kuruluş’a (ESK) iletilecektir.

Sizin GENÇTUR’a başvuru tarihinizle, projesine gideceğiniz kuruluşun kendi ülkesinin Ulusal Ajansı’na sizin adınıza başvurup olumlu (ya da olumsuz) yanıt alma tarihi arasındaki bekleme süreciniz 6 - 15 hafta arasında değişmektedir.

 

 1. GENÇTUR İLE TANIŞMA
 2. ÖZGEÇMİŞ VE MOTİVASYON MEKTUBU
 3. PROJE ARAMA
 4. PROJE ONAY BİLDİRİMİ
 5. EV SAHİBİ KURULUŞLA İLETİŞİM
 6. EV SAHİBİ KURULUŞUN ONAYI
 7. ULUSAL AJANS ONAYI
 8. GENÇTUR DESTEK ÇALIŞMALARI
 9. GENÇTUR'LA SÖZLEŞME İMZALANMASI
 10. GİDİŞ ÖNCESİ HAZIRLIK TOPLANTISI
 11. PROJEYE GİDİŞ
 12. GENÇTUR’LA İLETİŞİM

 

 

1. GENÇTUR İLE TANIŞMA

1.a. Ön Görüşme

WEB sitemizden ön bilgileri aldıktan sonra, sizinle tanışmalıyız. Istanbul’da ya da yakın illerden birinde oturuyorsanız mutlaka büromuza gelmelisiniz. İstanbul dışında iseniz bu görüşmeyi internet üzerinden görüntülü olarak yapacağız. Sizinle yapacağımız ön görüşmede kişisel özellikleriniz, gönüllü çalışmalarınız, yaşama bakış açınız, deneyimleriniz, AGH’den beklentileriniz, gideceğiniz projeye yapabileceğiniz katkılar, vb. konularda söyleşip hakkınızda bilgi sahibi olacağız.

1.b. İngilizce Görüşme

Ön görüşmede, yabancı dil düzeyinizi ölçmek için görüşmemizin bir bölümünü İngilizce yapacağız. AGH için yabancı dil bilme zorunluluğu olmamakla birlikte, GENÇTUR göndereceği gönüllülerin gittikleri ülkede zorluk yaşamamaları için en azından iletişim kuracak düzeyde İngilizce bilmelerini programa katılım için bir ön koşul saymaktadır.

1.c. Yabancı Dil Düzeyi

Ama hiç yabancı dil bilmiyor olsanız da, gönüllü çalışma isteğinize, daha önce yaptığınız gönüllü çalışmalara, kişiliğinize, deneyim ve birikimlerinize ve hepsinden önemlisi kendinize güveniyorsanız, GENÇTUR sizin de AGH’de yer almanız için destek olacaktır.

Ön görüşme öncesinde mutlaka Gönüllü Ön Görüşme Belgesi‘ni, İngilizce özgeçmişinizi ve bu projeye neden katılmak istediğinizi açıklayan İngilizce yazılmış istek (motivasyon) mektubunuzu birlikte GENÇTUR’un aghevs@genctur.com adresine yollamalısınız.

Başa Dön

 

2. ÖZGEÇMİŞ VE MOTİVASYON MEKTUBU

2.a. Özgeçmiş

Ön görüşme öncesinde sizden Ev Sahibi Kuruluş’a yollamak üzere İngilizce özgeçmişinizi (CV) ve motivasyon mektubunuzu hazırlamanızı ve bize iletmenizi isteyeceğiz. Ön görüşme sırasında bu belgelere yazdıklarınız hakkında sizinle görüşecek ve sizi tanımaya çalışacağız. Görüşme sonucunda da size Gönderici Kuruluş olup olmama konusundaki kararımızı bildireceğiz.

2.b. Motivasyon Mektubu

Burada yazacağınız Motivasyon Mektubu “niye AGH’ye katılmak istediğinizi” açıklayan genel bir metin olmalıdır. Gönüllü Ön Görüşme Belgesi’nde yazdıklarınızın İngilizce çevirisini burada kullanabilirsiniz. Ancak bir sonraki Proje Arama Aşaması’nda, gitmek istediğiniz bir proje bulduktan sonra bu mektuba “niye bu projeyi seçtiğinizi, ne gibi katkılarınızın olabileceğini, neler kazanmayı amaçladığınızı belirten 2-3 paragraf daha eklemeniz gerekeceğini unutmayın.

Başa Dön

 

3. PROJE ARAMA

3.a. GENÇTUR'un Önerileri

Ön görüşme sonrasında GENÇTUR sizin Gönderici Kuruluşunuz olma kararını vermişse sizinle birlikte proje arama aşamasını başlatacağız. GENÇTUR Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları çerçevesinde yıllardır birlikte çalıştığı ve tanıdığı kuruluşların ev sahipliği yaptığı projeleri size önerebilir.

3.b. AB Veri Tabanı

Ya da siz tüm program ülkelerindeki ev sahibi kuruluşların yer aldığı veri tabanına http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden girerek gitmek istediğiniz ülke ya da çalışma alanına göre proje arayabilirsiniz.

3.c Projeye Özgü Motivasyon

Veri tabanından bulduğunuz projenin ev sahibi kuruluşu ile yazışırken, mutlaka daha önce GENÇTUR’a verdiğiniz İngilizce genel motivasyon mektubuna bu proje ile ilgili 2-3 paragraf da eklemelisiniz ki, kuruluş sizin o projeye uygun olup olmadığınızı değerlendirebilsin.

3.d Gönüllü Başvuru Belgesi

Ev Sahibi Kuruluş’a İngilizce özgeçmişiniz ile birlikte başvurduğunuz projeye özel birkaç paragraf daha ekleyeceğiniz genel motivasyon mektubunuzu ve Volunteer Application Form (VAF) belgesini de göndermelisiniz.

Bu belgelerin değerlendirilmesi sonucunda Ev Sahibi Kuruluş size olumlu ya da olumsuz bir yanıt verecektir. Ancak bu 3-4 hafta sürebilir, sabırla beklemelisiniz.

Volunteer Application Form'un doldurulmuş bir örneğini Volunteer Application Form – Örnek bağlantısında görebilirsiniz.

Başa Dön

 

4. PROJE ONAY BİLDİRİMİ

GENÇTUR’un önerdiği bir projeyi kabul ettiğinizde ya da yukarıda adresi verilen veri tabanındaki araştırmalarınız sonucunda kendinize uygun bir proje bulup, Ev Sahibi Kuruluş’tan da sizi kabul edebileceği yönünde olumlu bir yanıt aldığınızda sizin yapacağınız işlemler büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır.

Bu aşamada yapacağınız tek iş, size yeşil ışık yakan Ev Sahibi Kuruluşun projesinin kodunu (yani EI Ref numarasını,( örneğin: 2007-AT-84 ) GENÇTUR’a iletmek olacaktır. Bundan sonrasındaki tüm işlemler sizin adınıza GENÇTUR tarafından yürütülecektir. Bu süreç içinde sizi zaman zaman bir belgeye imza atmak, belli konularda bilgilendirmek için GENÇTUR’a çağıracağız.

Başa Dön

 

5. EV SAHİBİ KURULUŞLA İLETİŞİM

GENÇTUR, Ev Sahibi Kuruluş’la yazışarak sizin Gönderici Kuruluş’unuz olduğunu onaylayacak ve sizin bu projeye kabulünüz için işlemlerin başlatılmasını isteyecektir.

Başa Dön

 

6. EV SAHİBİ KURULUŞUN ONAYI

Belgeleriniz Ev Sahibi Kuruluş’a iletildikten sonra, bu kuruluşun resmi onayı beklenecektir. Bu onayın gelmesinden sonra, Ev Sahibi Kuruluş, GENÇTUR ve Gönüllü olarak siz, üç imzalı bir sözleşme (Activity Agreement) imzalayacağız.

Başa Dön

 

7. ULUSAL AJANS ONAYI

Ev Sahibi Kuruluş’unuz, GENÇTUR aracılığı ile sizi gönüllü olarak kabul edeceği projeyi kendi bulunduğu ülkenin Ulusal Ajansı’nın onayına sunacaktır. Bu sunumlar AGH Programı’nda belirtilen Son Başvuru Tarihleri ‘nde yapılmaktadır. Yanıt alma süreci 3-7 hafta arasında değişmektedir. Bu onay çıktıktan sonra artık gitme hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Bu aşamadan sonraki tüm yazışma ve işlemlerde GENÇTUR size yardımcı olacaktır.

Başa Dön

 

8. GENÇTUR DESTEK ÇALIŞMALARI

GENÇTUR, AGH’ye gitme konusunda size gereksinim duyacağınız her konuda bilgi verecek, sigorta işlemlerinizi yürütecek, biletinizin alınması, vize, vb. konularda danışmanlık yapacaktır. GENÇTUR desteği gidiş öncesinde, proje süresince ve gönüllü geri dönene dek sürer..

Başa Dön

 

9. GENÇTUR'LA SÖZLEŞME İMZALANMASI

AGH’ye gidecek gönüllü ile GENÇTUR arasında, tarafların hak ve sorumluluklarını içerir bir sözleşme imzalanır.
Sözleşme örneği için tıklayınız.

Başa Dön

 

10. GİDİŞ ÖNCESİ HAZIRLIK TOPLANTISI

Gönüllümüz tarihlerin denk düşmesi durumunda Türkiye Ulusal Ajansı’nın AGH’ye gidecekler için zaman zaman düzenlediği “Gidiş Öncesi Hazırlık” toplantılarına yönlendirilecektir. Bu toplantıya katılım zorunludur ve tüm giderleri Türkiye Ulusal Ajansı tarafından karşılanmaktadır

Başa Dön

 

11. PROJEYE GİDİŞ

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra gönüllü belirlenen tarihte projesine gider.

Başa Dön

 

12. GENÇTUR’LA İLETİŞİM

Gönüllü’nün projesine başlamasından sonra her ay başında GENÇTUR’a projesi ile ilgili bir rapor yazması gerekmektedir.

Başa Dön